Lizbona: Lizbona i okolice

» Autor: Amicha : 24016 raz(y) oglądano.

Lizbona

Zwiedzanie stolicy warto zacząć od najstarszej dzielnicy miasta – Alfamy. To jedyna część miasta, która przetrwała trzęsienie ziemi z 1755 roku. Założyli ją Ara­bo­wie, a ślad ich obecności przetrwał w nazwie, podobnie jak w innych rozpoczynają­cych się od „Al.”. Alfama położona jest na wzgórzu, skąd roztacza się wspaniały widok na okolice. Dużo tutaj krętych i wąskich uliczek, małych i przytulnych kafejek, gdzie po tru­dzie zwiedzania można usiąść i wypić coś dla ochłody. To tutaj zobaczymy słynne żółte tramwaje – windy. Nie można pominąć także jednego z najważniejszych zabytków Li­zbony – XII wiecznej Katedry Se, wzniesionej przez Pierwszego Króla Portugalii – Al­fonsa Zdobywcę w miejscu dawnego meczetu. W katedrze znajduje się chrzcielnica, w której ochrzczono w 1195 roku św. Antoniego, patrona Portugalii.

Warto zajrzeć także do zamku św. Jerzego, z którego roztacza się wspaniały widok na okolicę. Na zamku można przejść się po murach obronnych i podziwiać panoramę miasta z wiszącym mo­stem 25 Kwietnia w tle – jest to najdłuższy wiszący most Europy (2278 m). Koniecznie zobaczyć trzeba klasztor Hieronimów, dziedzictwo kultury UNESCO. Ta imponująca budowla jest przykładem stylu manuelińskiego, który charakteryzował się motywami i symbolami związanymi z morzem i żeglugą. Obejrzeć tu można grobowiec Vasco da Gamy. Nieopodal klasztoru podziwiać można Pomnik Odkryć Geograficznych z Henrykiem żeglarzem na czele. Nad brzegiem Tagu, nieda­leko Pomnika stoi wybudowana przez Manuela I wieża Belem, uznana za najwspanial­szą budowlę obronną Portugalii.

W bezpośrednim sąsiedztwie Lizbony (20-40 km) położone są modne kąpieliska i uzdrowiska jak chociażby Sintra. Mieści się tam bawarski zamek z arabskimi minare­tami, gotyckimi wieżyczkami, manuelskimi oknami i renesansową kopułą. Zbudowany został przez niemieckiego architekta i do 1910 roku służył jako królewska rezydencja. Będąc w Sintrze koniecznie trzeba pojechać do Cabo da Roca – najdalej wysuniętego na zachód skrawka Europy. Nad 140 metrową przepaścią stoi latarnią morska i mały obelisk. Po przybyciu na miejsce można dostać pamiątkowy certyfikat dotarcia za za­chodni kraniec Europy.

Podsumowując region - Lizbona jest miastem pomników i parków. Właściwie na każdym placu stoi pomnik wzniesiony ku czci bohaterskich żeglarzy, rycerzy, królów. Natomiast blisko 1/5 części obszaru stolicy zajmują parki. Największym jest – leżący w zachodniej części miasta – park Forestal de Monsanto, na którego terenie znajduje się jeden z największych campingów w Europie.

Domeny

» Muzyczne Programy » USA » Psy Sylwetki » Wiertarki » Religie Wiara » Pianino » Domy
Page created in 0,470476 Seconds