Portugalia: O Portugalii

» Autor: Amicha : 37355 raz(y) oglądano.

Portugalia

Region Południowy

Południową część Portugalii zajmuje płaskowyż Algavre wyżynno-górzysty obszar będący przedłużeniem hiszpańskich gór Sierpa Morena. Region ten oddzielony przez wieki od reszty kraju, zachował odrębny charakter – bliższy kulturze muzułmańskiej niż europejskiej. Znajdziemy tu wspaniałe plaże, okazałe skały, uformowane przez wiatr i wodę oraz łagodny klimat. Mnóstwo tu hoteli, nadmorskich kurortów i tury­stów. Panuje tutaj znacznie cieplejszy klimat i niemal przez cały rok świeci słońce. Ko­niecznie należy zobaczyć sąsiadujące miejscowości m.in.: Sagres z XVIII wiecznym fortem. Stąd też widać 60-metrowy klif Przylądku Św. Wincentego. Ciekawe jest też miasteczko LAGOS, w którym w 1411 roku odbył się pierwszy w czasach nowożytnych targ niewolników. Na uwagę zasługuje także barokowy kościół Św. Antoniego. W stolicy prowincji FARO – uwagę przyciąga opuszczony rynek z Pałacem Biskupim oraz wieża pobliskiej katedry, z której roztacza się panorama miasta.

Madera

Madera licząca 739 km2 powierzchni leży na Atlantyku niedaleko północno-zachodnich wybrzeży Afryki w odległości około 1000 km od Portugalii. Towarzyszy jej kilka wysepek o łączne powierzchni60 km2. Madera, nazywana „Perłą Atlantyku”, to drugi po Algavre region wypoczynkowy w Portugalii. Główne miejscowości kąpieliskowe to Funchal oraz Aga de Pena i Porto Santo. Występuje tutaj łagodny klimat, przy średniej temperaturze zimy 15-16 st C, a lata 22-23 st C.

Zagospodarowanie turystyczne Madery pochodzi głównie z ostatniego ćwierćwiecza, choć tradycje turystyczne sięgają początków XIX w, odkąd zaczęli tu osiadać emerytowani Anglicy, szukający spokoju, komfortu i dobrego klimatu.

Azory

Archipelag Azorów (Acores) ciągnie się w środkowej części Atlantyku, na przestrzeni 650 km, w odległości 1400 km od wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. Składa się z dziewięciu wysp wulkanicznych. Największe z nich to Sao Miguel, Pico, Faial.

Na wyspach zachowały się liczne kwatery wulkaniczne w większości wypełnione przez jeziora, gorące źródła oraz niewielkie gejzery. Najwyższym szczytem archipelagu jest wulkan Pico (2351 m n.p.m.), który dał nazwę wyspie. Występuje tutaj znacznie mniejszy ruch turystyczny niż w Maderze. Koncentruje się głównie na wcześniej wspomnianych wyspach : Sao Miguel ( kąpieliska : Furnas, Ponta Delgada) i Faial ( Horta ).

Strona << | 1 | 2 | 3 | 4 | >>
Norwegia USA Antykoncepcja Greece Boksery Hound Dog Lithuania Horses
Gitara HDD G-Catalog Szablony Psy Akkordeon
Page created in 0,588361 Seconds