Portugalia: O Portugalii

» Autor: Amicha : 37359 raz(y) oglądano.

Portugalia

Region północny

Region północny obejmuje wyżynno-górzysty obszar rozciągający się na północ od szerokiej doliny rzeki Tag. Pocięty głębokimi dolinami rzek Duero, Tamega i Minho. Od ujścia Dero po przylądek Carvoreiro rozciągają się wały wydmowe, laguny, bagna. Cześć ta z racji szczególnego krajobrazu nazywana jest „Portugalską Holandią”. Z kąpielisk tu występujących do największych należą Aveiro i Figueira da Foz.

W pobliżu ujścia Dero do Atlantyku położone jest Porto drugie, co do wielkości miasto Portugalii. Jedna z najstarszych osad na całym półwyspie, jest dziś nowoczesnym miastem. Największą atrakcją miasta są 4 imponujące mosty: 2 nowoczesne i 2 z XIX w., w tym stalowy most drogowy zaprojektowany przez Aleksandra Gustawa Eiffla, francuskiego Inżyniera twórcy wieży Eiffla w Paryżu. Centrum miasta znajduje się wiele ciekawych zabytków architektonicznych m.in.: Katedra Se (XII-XIII Kościół.), Romański kościół Cedofeita (XI kościół.), Gotycko-barokowy kościół Św. Franciszka (wielokrotnie przybudowywany od XIII w.) oraz symbol miasta strzelista wieża kościoła kanoników (XVIII w.). Na przedmieściach Porto w Vila Nova de Graia zlokalizowana jest wytwórnia wina porto. Większość piwnic, w których trzymano wino powstała w XVIII w i prawie w każdej z nich organizowana jest darmowa degustacja.

Poza Porto, do najciekawszych miast należy zaliczyć: Bragę – jedno z najstarszych miast Portugali, siedzibę prymasa, Coimbrę – do połowy XIII w. stolicę Portugalii, a od 1306 r siedzibę najstarszego uniwersytetu w kraju, Tomar – z monumentalnym klasztorem (XII-XVI w.), który jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury portugalskiej.

Na mapie portugalii szczególne miejsce zajmuje sanktuarium maryjne w Fatimie. Miejscem pielgrzymek są tu tzw. Łąki Fatimy, gdzie w 1917 r. trójce pasterzy kilkakrotnie objawiła się postać Matki Boskiej Różańcowej (13 października w obecności 70 tys. osób). Obecnie wokół bazyliki, wzniesionej w północnej części kotliny, znajdują się liczne hotele, pensjonaty, sanatoria, szpitale służące obsłudze pielgrzymów.

Strona << | 1 | 2 | 3 | 4 | >>
Norwegia USA Antykoncepcja Greece Boksery Hound Dog Lithuania Horses
Gitara HDD G-Catalog Szablony Psy Akkordeon
Page created in 0,643892 Seconds