Lizbona: Lizbona i okolice

Autor: Amicha

Lizbona

Zwiedzanie stolicy warto zacząć od najstarszej dzielnicy miasta – Alfamy. To jedyna część miasta, która przetrwała trzęsienie ziemi z 1755 roku. Założyli ją Ara­bo­wie, a ślad ich obecności przetrwał w nazwie, podobnie jak w innych rozpoczynają­cych się od „Al.”. Alfama położona jest na wzgórzu, skąd roztacza się wspaniały widok na okolice. Dużo tutaj krętych i wąskich uliczek, małych i przytulnych kafejek, gdzie po tru­dzie zwiedzania można usiąść i wypić coś dla ochłody. To tutaj zobaczymy słynne żółte tramwaje – windy. Nie można pominąć także jednego z najważniejszych zabytków Li­zbony – XII wiecznej Katedry Se, wzniesionej przez Pierwszego Króla Portugalii – Al­fonsa Zdobywcę w miejscu dawnego meczetu. W katedrze znajduje się chrzcielnica, w której ochrzczono w 1195 roku św. Antoniego, patrona Portugalii.

Cały artykuł: 'Lizbona i okolice' (2336 B więcej) Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

» Cały artykuł: 'Lizbona i okolice' (2336 B więcej) Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Praca: Praca w Portugalii

Autor: hrc.pl

Informator

Jeżeli Polacy decydują się na wyjazd do Portugalii to przyjeżdżają zwykle do pracy sezonowej, zwłaszcza przy zbiorze owoców cytrusowych (w szklarniach i na plantacjach), Sporadycznie podejmują zatrudnienia na budowach oraz jako kierowcy i mechanicy. Dość dużo ofert pochodzi z branży turystycznej. Niestety Portugalia wprowadziła również pewne ograniczenie dla przedstawicieli niektórych zawodów np. lekarzy, dentystów, prawników. Polegają one na konieczności nostryfikowania dyplomów, co wymaga zdania kilku specjalnych egzaminów - nie tylko ze znajomości języka, ale również potwierdzających "wyrównanie różnic programowych". Osoby z wyższym wykształceniem mogą znaleźć pracę w branży elektronicznej i informatycznej.

Cały artykuł: 'Praca w Portugalii' (2127 B więcej) Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

» Cały artykuł: 'Praca w Portugalii' (2127 B więcej) Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Portugalia: O Portugalii

Autor: Amicha

Portugalia

Portugalia leży w południowo-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Swoimi granicami obejmuje także wyspy: Azory i archipelag Madera na Oceanie Atlantyckim. Ma kształt zbliżony do prostokąta, którego rozciągłość z północy na południe – wzdłuż wybrzeża atlantyckiego – wynosi 560 km, a średnia szerokość z zachodu na wschód 180 km. Na lądzie graniczy tylko z Hiszpanią. Linia brzegowa ma długość 1793 km i urozmaicona jest licznymi, ale płytkimi zatokami, m.in. Kadyksu (na południu), estu­ariami rzek (Gwadiany, Tagu, Duero, Minho) oraz niewielkimi półwyspami i wyspami przybrzeżnymi. Większą część terytorium Portugalii zajmują wyżyny i góry, niziny wy­stępują wzdłuż wybrzeży morskich oraz w dorzeczu dolnego Tagu i Sado.

Cały artykuł: 'O Portugalii' (9395 B więcej) Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

» Cały artykuł: 'O Portugalii' (9395 B więcej) Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

» Muzyczne Programy » USA » Psy Sylwetki » Wiertarki » Religie Wiara » Pianino » Domy
Page created in 0,586941 Seconds